Dantų griežimas - taip vadinamas miego sutrikimas bruksizmas. Žmonės, turintys šį sutrikimą, stipriai sukanda dantimis ne miego metu arba miego metu epizodiškai griežia ar kalena dantimis. Kai kurie tą daro vos keletą kartų per naktį, kiti - iki 100 kartų. Su šiuo miego sutrikimu susiduria apie 15% žmonių, nors tiksliai nustatyti yra labai sunku, kadangi daugelis nežino jog griežia dantimis miego metu.
Bruksizmas yra laikomas miego sutrikimu. Žmonės, besiskundžiantys dantų griežimu, to pasekoje gali turėti ir kitus miego sutrikimus, tokius kaip knarkimas ar miego apnėja. Jei dantų griežimas yra labai nežymus, dažnausiai joks papildomas gydymas nėra taikomas, tačiau negydomas stiprus bruksizmas gali sukelti žandikaulio pakitimus, pažeisti dantis ir sukelti sveikatos problemas - nuolatinis galvos skausmas ir įtampa veido, žandikaulio ir galvos srityje.
Bruksizmas gali būti nepastebimas iki tol, kol stipriai nepaveikia sveikatos, todėl labai svarbu laiku pastebėti simptomus.
Bruksizmo požymiai ir simptomai gali būti:
- Dantų griežimas, kuris gali būti pakankamai garsus, kad pažadintų jūsų miego partnerį
- Susiploję, lūžę, suskilinėję ar palaidi dantys
- Susidėvėjęs danties emalis, atidengiantis gilesnius danties sluoksnius
- Padidėjęs dantų skausmas ar jautrumas
- Pavargę arba įtempti žandikaulio raumenys arba užrakintas žandikaulis, kuris visiškai neatsidaro arba visiškai neužsidaro
- Žandikaulio, kaklo, pečių ar veido skausmas
- Skausmas, panašus į ausies skausmą, nors iš tikrųjų tai nėra jūsų ausies problema
- Nuobodus, bukas, vienodas galvos skausmas
- Pažeista vidinė skruosto pusė, nukramtyta
- Sutrikęs, pertraukiamas miegas
Visi šie simptomai atsiranda dėl labai didelės įtampos žandikaulio srityje. Įsivaizduokite - miegant mes negalime kontroliuoti sukandimo jėgos, todėl bruksizmo epizodo metu raumenys įsitempia ir žandikaulis susikanda apie 110 kg. jėga! Todėl po tokios nakties rytiniai galvos skausmai, žandikaulio ir kaklo skausmai yra pirmas simptomas jog griežiate dantimis.
Ilgalaikės pasekmės gali būti:
- Skausmingi dantys ir labai didelė žala jiems
- Žandikaulio pakitimai. Žandikaulio sąnarys gali tapti skausmingas kramtymo metu, skausmas gali tapti lėtinis, žandikaulis gali užsirakinti ir taip pat gali atsirasti traškėjimo garsai.
Kas sukelia bruksizmą?
Priežastys nėra žinomos, tačiau dažniausiai bruksizmo epizodus sukelia:
- Stresas. Padidėjęs nerimas ir stresas gali sukelti dantų griežimą. Taip pat pyktis ir susirūpinimas.
- Amžius. Gan dažnai pasitaiko jaunesnio amžiaus vaikams ir visai pradingsta su paauglyste.
- Asmenybės tipas. Asmenybės, kurios yra labiau agresyvios, mėgstančios konkurenciją ir hiperaktyvios turi didesnę riziką bruksizmui.
- Vaistai ir kitos stimuliuojančios priemonės. Vaistai, tokie kaip kai kurie antidepresantai gali sukelti dantų griežimą. Taip pat alkoholis, kofeinas, nikotinas ir narkotikai gali padidinti riziką.
- Paveldimumas. Dažnai šis miego sutrikimas būna paveldėtas genetiškai.
- Kiti sutrikimai. Bruksizmas dažnai siejamas su psichikos sutrikimais, tokiais kaip Parkinsono liga, dimensija, refliuksas, epilepsija, miego sutrikimai tokie kaip naktiniai košmarai, miego apnėja.
Ką daryti?
- Vienas veiksmingiausių būdų apsaugoti dantis yra miegoti su kapa, kuri apsaugos dantis ir padės žandikauliui atsipalaiduoti. Ją galite pasigaminti pas savo stomatologą.
- Veido masažas kaklo ir žandikaulio srityje padės atpalaiduoti įsitempusias vietas ir nuims galvos skausmą.
- Streso valdymas ir gera miego higiena. Geras pasiruošimas miegui, atsipalaidavimo pratimai, tinkama miego aplinka - visa tai veikia raminančiai ir padeda pasiekti ramesnį miegą, todėl bruksizmo epizodai bus kur kas retesni.
Nedelskite ir ieškokite sprendimų jei patiriate šiuos simptomus, kadangi negydomi miego sutrikimai turi ilgalaikių pasekmių.