"Valgyk už du" - itin populiarus patarimas skambantis bendraujant su nėščiąją. Ko aš asmeniškai pasigendu, tai tokios pat frazės apie miegą "dabar tau reikia miegoti už du". Ši frazė paprasčiausiai reiškia, jog turi rūpintis savo poilsiu ir miegu labiau nei prieš tai. Per 9 nėštumo mėnesius moters kūne vyksta daug pokyčių, ir kiekvienas trimestras atneša savo unikalių iššūkių, galinčių turėti įtakos miegui. Nors šiuo ypatingu metu daug dėmesio skiriama „valgymui už du“, vis daugiau tyrimų sutelkiama į miego nėštumo metu svarbą. Panagrinėkime kai kuriuos miego aspektus nėštumo metu ir keletą patarimų, kaip geriau pailsėti.
66% - 90% nėščiųjų susiduria su miego problemomis. Daug psichologinių ir fiziologinių priežasčių lemią šiuos miego sutrikimus, tačiau taip pat yra sakoma, jog gamta natūraliai ruošia moterį toms ateinančioms bemiegėms naktims gimus naujagimiui.
Kas turi įtakos pakitusiam miegui nėštumo metu?
- Hormonai. Dramatiškas reprodukcinių hormonų lygio padidėjimas gali būti dėl kai kurių būsimų mamų miego sutrikimų. Pirmąjį trimestrą estrogeno ir progesterono kiekis nuolat didėja ir greitai sumažėja po gimdymo. Įrodyta, kad progesteronas turi raminamąjį poveikį, paaiškinantį, kodėl dauguma moterų pirmąjį trimestrą patiria padidėjusį nuovargį, kai padidėja šio hormono lygis.
- Pakitusios kūno formos. Pasibaigus pirmajam trimestrui, gimda pradeda plėstis, kad prisitaikytų prie jūsų mažylio augimo, ir daugelis moterų sako, kad miegas tampa vis sudėtingesnis. Įsitaisyti į patogią padėtį gali būti sunku, ypač toms, kurios įpratusios miegoti ant pilvo ar nugaros.
- Apetitas. Nėštumo metu kalorijų poreikis padidėja 300–500 kalorijų per dieną, o tai paaiškina, kodėl norite daugiau valgyti. Ne visos mamos jaučia beprotišką norą valgyti, tačiau dauguma pastebi apetito padidėjimą. Nakties valandomis kūnas auga ir atsinaujina, todėl tai paaiškina kodėl daug potraukių valgyti atsiranda vakare. Kai kurioms moterims alikis yra viena iš miego sutrikimo priežasčių.
- Padažnėjęs šlapinimasis. Yra daug priežasčių, dėl kurių padažnėja šlapinimasis, įskaitant padidėjusį hormonų kiekį, padidėjusį skysčių suvartojimą, kraujagyslių išsiplėtimą ir augančio kūdikio spaudimą šlapimo pūslei. Net 77% moterų skundžiasi naktiniais atsikėlimais dėl noro į tualetą per visus tris trimestrus, o tai dar labiau prisideda prie miego sutrikimų.
Ką daryti?
- Miegokite ant kairės pusės
- Laikykites miego rutinos ir miego higienos
- Mankštinkitės
- Praktikuokite atsipalaidavimo pratimus (medituokite, atlikite kvėpavimo pratimus)
Ko nedaryti?
- Nevalgykite sunkaus maisto likus 3 valandoms iki miego
- Venkite ilgo popiečio miego (jis turi trukti iki 30 min. arba jei naktis buvo bemiegė - 90 min.)
- Nemiegokite daugiau nei 9 val. per naktį
- Negerkite jokių miegą skatinančių tablečių
Taigi, nepamirškite rūpintis savimi ir savo kokybišku miegu. Tam, kad šis procesas būtų kuo sklandesnis, turime sukurti visas sąlygas ramiam miegui įvykti.
"Šie patarimai nėra skirti pakeisti profesionalias medicinines konsultacijas, diagnozę ar gydymą".