Tikriausiai visi žinome tokias naktis - vartomės lovoje, negalime užmigti, pabundame vidurį nakties nesuprasdami kodėl, kankina neramios mintys neleidžiančios ramiai miegoti. Tokios nemigos naktys gali kartais pasitaikyti, ir tai normalu, tačiau kada tai signaziluoja apie rimtą miego sutrikimą? Jeigu skundžiatės sutrikusiu miegu daugiau nei 2-3 kartus per savaitę - tai gali būti nemiga.
Nemiga yra dažniausia pasikartojanti miego problema. Apie 50 procentų suaugusiųjų kartais patiria nemigos priepuolius, o 1 iš 10 kenčia nuo lėtinės nemigos. Nemiga gali atsirasti savaime arba gali būti susijusi su medicininėmis ar psichinėmis ligomis. Ji taip pat gali atsirasti ir praeiti skirtingais laikotarpiais.
Nemigos rūšys:
- Trumpalaikė arba ūminė nemiga. Dažniausia atsiranda kaip streso arba pasikeitusių miego įpročių pasekmė - pavyzdžiui jet lag, nauja miego aplinka, fizinis skausmas ar nauji vaistai.
- Ilgalaikė nemiga, vadinama lėtine nemiga. Ji trunka tris ar daugiau mėnesių. Lėtinė nemiga taip pat gali atsirasti kartu su kitomis ligomis, tokiomis kaip lėtinis skausmas, nerimas, depresija ar miego apnėja.
Nemigos simptomai:
- Sunku užmigti
- Sunku išlaikyti miegą, dažni prabudimai naktį
- Pabundate anksčiau nei planuota
- Kankina nuovargis ir mieguistumas
- Sunku susikaupti
- Nuotaikų svyravimai
Nemigos rizikos veiksniai
Nemiga gali atsirasti dėl įsisenėjusių problemų, sveikatos būklės ar gyvenimo įvykių, tačiau vieni žmonės yra jautresni už kitus ir turi didesnę riziką susidurti su nemiga:
Moterys: Miego fondo duomenimis, moterys dažniau nei vyrai kenčia nuo nemigos dėl hormoninių pokyčių, kuriuos sukelia priešmenstruacinis sindromas, nėštumas ar menopauzė.
Žmonės, vyresni nei 65 metų: su amžiumi susiję kūno pokyčiai, pagrindiniai sveikatos sutrikimai ir įprasti vaistai nuo tokių ligų kaip širdies ligos ir aukštas kraujospūdis gali apsunkinti užmigimą ar gebėjimą išmiegoti nepertraukiamai.
Koronavirusu persirgę asmenys: naujajame Oksfordo universiteto tyrime nustatyta, kad vienam iš trijų žmonių, persirgusių koronavirusu, per šešis mėnesius nuo užsikrėtimo diagnozuojama neurologinės ar psichinės būklės sutrikimas, įskaitant nemigą.
Tie, kurie gyvena nesveiką gyvenimo būdą: Prasti mitybos įpročiai, per didelis kofeino vartojimas, rūkymas, netaisyklingo tvarkaraščio laikymasis, mažas fizinis aktyvumas arba sportas per arti miego laiko gali sukelti nemigą.
Nemigos gydymas
Dažniausia, gyvenimo būdo pokyčiai yra labai veiksminga priemonė pašalinti nemigos simptomus. Tinkamas miego higienos laikymasis yra vienas veiksmingiausių būdų pradėti - mažinkite kofeino suvartojimą, venkite dirbti ir sportuoti prieš miegą, venkite ryškių šviesų vakare ir nevartokite alkoholio likus trims valandoms iki miego.
Miego aplinka yra taip pat nepaprastai svarbi. Bemieges naktis lemia ne tik fiziniai, bet ir psichiniai pojūčiai ir didelė to dalis yra aplinka, kuri mus supa prieš užmiegant, miegant ir atsikeliant.
Dažniausia nemigos problema yra stresas, o kokybiško miego trūkumas gali sukelti dar daugiau streso ir tai tampa užburtu ratu. Skirkite akimirką ir apmąstykite, kaip geriau suvaldyti stresą dienos metu. Kasdienės mankštos, meditacija, skaitymas ir raminančios muzikos klausymasis - tai įrodyti būdai, padedantys suvaldyti stresą ir pagerinti miegą.
Kada kreiptis profesionalios pagalbos
Kartais gyvenimo būdo pokyčių tiesiog nepakanka arba nepavyksta jų įgyvendinti. Jei pastebite, kad nemiegate tris ar daugiau naktų per savaitę, laikas registruotis konsultacijai. Konsultacija paprastai prasideda pokalbiu ir jūsų miego įpročių įvertinimu. Jei nemigos priežastis nėra iš karto aiški, miego specialistas greičiausiai atliks platesnius miego įvertinimui reikalingus testus. Svarbu atrasti pagrindinę nemigos priežastį ir rasti tinkamiausią sprendimą jums. Nėra vienodo būdo, kuris tinka visiems, todėl dažniausia reikia bandyti ir ieškoti tinkamiausių metodų.
Ilgalaikis miego trūkumas gali turėti reikšmingų padarinių sveikatai, įskaitant aukštą kraujospūdį, padidėjusią diabeto, širdies ligų ir miego apnėjos riziką. Be to, gulėti lovoje naktį, sukiotis, vartytis bei pabusti pavargus niekam nėra smagu. Jei kankina nemiga, pabandykite šiek tiek pakeisti gyvenimo būdą ir jei problema išlieka - susisiekite.